IQF

 

NHR Soğutma IQF ürünleri tamamen müşteri ihtiyaçlarına ve tesisin durumuna göre dizayn edilir. Bu anlamda bir çok farklı sektörde ve bir çok farklı ürüne göre dizayn edilebilir ürünler sunan firmamız 150 Kg/saat ten başlayarak 5000 Kg/saat e kadar değişik sistemler üretebilir. NHR Spiral freezer, tünel freezer, fludized , contact ve plate freezerlar donuk sebze meyve, kırmız ve beyaz et ürünleri, deniz ve süt ürünleri ve benzeri tüm donuk gıda sektörüne hizmet eden şoklayıcı ürünlerdir.

IQF tanımı gıda ürünlerinin dondurulması esnasında ürünlerin tek tek dondurulmasını tanımlar. Kelime karşılığı olarak IQF ( Individually Quick Frozen ) tek tek hızlı dondurmak olarak tanımlanır. Hızlı dondurma olarak tanımlanan IQF bir tür konveyör bandına gıda ürünlerinin teker teker beslenmesi ile yüksek kapasite soğutma gücü olan bir kabine yönlendirilmesiyle olur.
Bu noktada kullanılan konveyörler yöntemlerine göre spiral freezer, fludized freezerlar (akışkan yataklı dondurucular), contact freezer ( ürüne temas eden yüzeyin soğutulması yoluyla şoklama yapan freezerlar ) , Tunnel freezer ( Tek veya çok katlı tünel konveyörler içeren freezer ) , plate freezer ( yatay veya dikey olarak yerleştirilen ve içinden soğutucu akışkan geçen plakalar yoluyla şoklama yapan freezerlar ) olarak ayrılabilir.

spiral freezer

Ürünler

Tünel Şoklama

Plate Freezer