Spiral Freezer

Tamamen hijyenik gıdaya uygun malzemeler ile üretilen spiral freezer şoklama sistemleri özel otomatik yıkama sistemleri ile de hijyen açısından şok odalarına göre avantajlıdır. Spiral freezer ile unlu mamüller, et ürünleri, deniz ürünleri, beyaz et ürünleri, süt ürünleri sebze ve meyveler şoklanabilmektedir.

İlk kez 1960’lı yıllarda Amerika’da uygulanmaya başlanan spiral freezer -40°C şartlandırılmış oda içerisine paslanmaz metal bantlı spiral konveyör yerleştirilerek ürünün oda içerisinde kalması gereken süre boyunca içeride tutmuş, böylece spiral konveyör kontinü şekilde şoklanma prosesini gıda üretim bölümüne sokmuştur. O günlerde imal edilen spiral konveyör sistemleri paslanmaz çelik bantlı spiral konveyör olup sıcaklık değişimleri, bandın dış etkenlere takılması, öngörülemez yüklemeler gibi sıkıntılar yüzünden bant hasar görüp üretimde ciddi duruşlara sebep olmuştur.

spiral freezer konveyör kurulum

NHR Soğutma Sistemleri olarak modüler bantlı spiral konveyör uygulamalarımızın dışında şoklama odası içerisindeki ürün üzerinden geçen hava hızı, hijyenik konveyör detayları, oda içi yıkama sonrası su gider kanalları ve paslanmaz zemin uygulamasındaki başarısıyla rakiplerimizden ayrılmaktayız. Konveyör sistemleri soğutma ve şoklama uygulamaları içerisinde sadece spiral konveyör olarak değil, katlı, modüler bantlı, fludized sistem modüler bantlı ve yüksek hava akımlı şok tünelleri ile ürünlerinize doğru çözümleri sunmaktayız.

Spiral freezer da şok odalarında olduğu gibi -40°C şartlarındaki bir soğuk odada içeriye giren ürünleri en kısa sürede çekirdek yani merkez sıcaklığını -18°C’ye getirmek amacı ile kullanılmaktadır. Klasik şok odasından farkı oda içerisinde spiral yapıda bir konveyörlü bant sistemi olması ve ürünlerin -40°C şok odası içerisinde paslanmaz çelik konstrüksiyon üzerindeki bantlı konveyör vasıtasıyla giriş ve çıkış yapmasıdır. Standart şoklama odalarında ürünler toplu halde kapılardan içeriye konulmakta ve kütlesel olarak merkez sıcaklığı -18°C’ye düşürülmeye çalışılmaktadır. Ürün miktarına bağlı şoklama süresi uzamakta, bu da hem enerji verimliliği hem de şoklu ürün kalitesine etki etmektedir. Spiral freezer bant ve konveyör sistemi sayesinde ürünler içeriye daha düzenli ve sıralı, tek tek girdiği için şoklama süresi kısalmakta, bu da hem ürün kalitesine hem de enerji verimliliği olarak işletmeye yansımaktadır. Spiral freezer bir IQF teknolojisi olup ürünlerin yüksek hava akımı, oda içerisindeki spiral dolanımı sayesinde tek tek şoklanmasını sağlamaktadır. Özellikle continue yani sürekli üretim yapan işletmelerde zaman, personel ve enerji verimini arttırmaktadır.

spiral freezer kurulum

Bu konuya çözüm arayan sektör asetal malzemeden üretilen mühendislik plastiği ile bandı modüler bir hale getirmiş, modüler plastiğin ısı tutumu, yüksek dayanımı, sıcaklık değişlerinde göstermiş olduğu esnemeler paslanmaz banda göre sıkıntıları tamamen ortadan kaldırmıştır. Konveyör sistemleri 2000’li yıllardan sonda spiral konveyör gibi her türlü taşıma ve depolama amaçlı uygulamada yoğun olarak kullanılmaya başlanmıştır. Modüler bantlı spiral konveyör paslanmaz tel bantlı spiral konveyöre göre kurumlaşma etkisi diye tabir edilen “blacking effect” sorununu yapmaz, böylece ürüne karışan herhangi bir metal parça söz konusu olmaz. Ülkemizde de son 10 yıl içerisinde üretilmeye başlanan modüler bantlı spiral konveyör sistemleri hız, taşıma, alan tasarrufu, verimli şoklama gibi avantajları sunmaktadır.

spiral freezer

Spiral Freezer Çeşitleri

Referans Projeler

SORUNUZ MU VAR? HEMEN BİZİMLE İLETİŞİME GEÇİN!