Soğuk Depolar

soğuk depolar

NHR Soğuk Depo uygulamalarındaki fark tüm malzeme gruplarında kendisini kanıtlamış ve soğutma sektöründe markalaşmış hammaddeleri kullanmak ile birlikte müşterilerimizin soğuk depoları kullanacağı noktalarda doğru montaj tekniği ve deneyimli soğutma, mekanik ve otomasyon teknisyenlerle beraber yapılan uygulama kabiliyetidir. Soğuk hava odalarında doğru malzeme kullanmak verimli bir soğuk hava odanızın olması için yeterli koşul olmamakla birlikte doğru izolasyon panelleri ve soğutma montajı ile ortaya çıkan ürün uzun ömürlü yüksek verim ve minimum enerji kaybıyla çalışacaktır.

Saklanacak ürün tipine göre uygun şekilde makine ve ekipman tercihi yapılmadığında, uygun panel kalınlığı seçilmediğinde ürünlerde çabuk olgunlaşma, nem kaybı, et uygulamalarında üst yüzeylerinde kararma ve kuruma gibi problemler ortaya çıkmaktadır. Soğuk oda uygulamalarında gerektiğinde nem alıcı, gerektiğinde nem verici nemlendirme cihazları kullanılarak oransal olarak nem kontrol edilir. Bu konuda bilgi almak için hangi ürünü soğuk oda içerisinde saklayacaksanız firmamızdan ayrıntılı bilgi alabilir, kullanım alanları sekmesinden gerekli bilgiye ulaşabilirsiniz.

hızlı soğutma odaları

Soğuk depo panelleri işletmeler için hiçbir sınırı olamayan kapasitelerde alanları izolasyonlu ortamlar haline dönüştürmek için ideal çözümdür. Soğuk depo panelleri içerisinde kullanılan poliüretan veya poliizosiyanurat maddenin 42kg/m³ olması ve panelin her noktasında eşit yoğunlukta yayılmış olması idealdir.

Soğuk hava deposu panelleri üretimden sonra doğru koşullarda saklanır, ambalajlanır ve maksimum sevkiyat yapılabilecek şekilde planlanır. Yurtiçi ve yurtdışı projeleriniz için ihtiyaç olan panellerin projelendirilmesi, sevkiyat programının ve montaj programının yapılarak yatay ve düşey taşıma ekipmanları ile kamyon, tır gibi taşıma araçlarının maliyetleri de tekliflerimizde yazılmaktadır.

Soğuk depolar oda büyüklüğüne göre panel izolasyon, oda hacmine ve içeriye yüklemeye uygun soğuk hava deposu kapısı ile içerideki ürünü istenilen sıcaklık ve nem şartlarında muhafaza edebilecek soğutma sistemlerinden oluşmaktadır.
Panel izolasyon 60-80-100mm kalınlıkta panel ile sağlanmaktadır. Kapılar çarpma menteşeli tip veya sürgülü tip olabilmektedir. Soğutma sistemi oda hacim, içeriye girecek ürün ve istenilen sıcaklık ve nem şartlarına göre endüstriyel tip soğuk depo cihazı seçilmektedir.
Soğuk depo uygulamalarında oda sıcaklık, yüzey alanı ve kullanım şekline göre zeminde farklı izolasyon uygulamaları seçilmelidir. Plywood destekli zemin paneli veya XPS (ekstrüde polistiren köpük) üzerine beton, şap + seramik v.b.

soğuk depo panel freezer

Verimli bir soğuk depo için 3 ana malzeme grubu ve koruyucu ekipmanlar kullanılmalıdır. Soğuk depo panelleri, Soğuk depo kapıları ve soğuk depo cihazları ana malzeme grubunu oluştururken koruyucu bariyerler, pvc şerit perdeler, hava perdeleri, işleme alanlarında havanın eşit sıcaklıkta ve düşük hava hızında olmasını sağlayan tekstil kanalları gibi malzemeler tercihan kullanılır. Verimli bir soğuk depo tüm birleşim noktaları doğru uygulanmış izolasyon ile oluşur. Isı kaçaklarının minimize edilmesi oda içerisinde homojen bir ısı oluşmasını sağlarken enerji kaybını da düşürerek işletme giderlerini yükseltmez.

Doğru izolasyon malzemesi doğru soğuk depo anlamına gelmez. Birleşim detayları problemli ama sınıfının en iyi izolasyon malzemesi kullanılmış bir depo sadece maliyetlerinizi arttıracaktır. Termal kamerayla oda içerisine bakıldığında panellerin birleşim noktalarının ne kadar önemli olduğu ortaya çıkmaktadır.

donuk muhafaza odası kapıları

NHR soğuk depo panelleri pürüzsüz yüzeyi, hijyenik ve kolay temizlenebilme özelliği sayesinde hastanelerde, ilaç sektöründe ve medikal ürün üretimi yapan tesislerdeki temiz oda uygulamalarında sıklıkla kullanılmaktadır. Temiz oda uygulamalarında köşe ve zemin birleşim noktalarında özel hijyenik iç köşe, dış köşe, zemin U ve süpürgelik profilleri kullanılmaktadır.

Soğuk depo kapıları bir soğuk deponun en çok kullanılan malzemesidir ki dayanıklı üretimde doğru izolasyon malzemesi kullanılmış sızdırmazlık esaslarına uygun kapılar uzun yıllar size hizmet edecektir. Soğuk odaların kullanımı esnasında en yüksek trafik kapı bölgesinde olacağından işlevine uygun seçilmeyen bir kapı kazalara davetiye çıkarmaktadır. Menteşeli tip soğuk depo kapıları, sürgülü tip soğuk depo kapıları  ve geçiş kapıları olmak üzere inceleyebileceğiniz kapılar işletme özelliklerine göre monoraylı, atmosfer kontrollü ve otomasyonlu hale dönüştürülebilir.

NHR Soğuk odaları için bilgi almak için proje kısmımızla görüşüp yeterli teknik bilgiye ulaşabilirsiniz. Yaptığınız tüm üretimi muhafaza edeceğiniz depolar bir işletmenin en önemli kısmıdır.

Tamamlayıcı Ürünler

Referans Projeler

SORUNUZ MU VAR? HEMEN BİZİMLE İLETİŞİME GEÇİN!