ÖZEL SOĞUTMA UYGULAMALARI

Neme Doymuş Havalı Soğutma Sistemleri

Neme doymuş havalı soğutma sistemleri ,meyve ve sebze üreticileri için ürünlerin raf ömrünü uzatmak, daha uzak pazarlara ulaşmak, kaliteli ürün üretmek birincil hedeftir. Ürünlerin sıcaklığını düşürüp nem kaybını azaltmak farklılık getirecektir. Özellikle yüksek nem değerine sahip meyvelerin soğutulması esnasında meyvenin nemini kaybetmesini engellemek amacıyla kullanılan özel uygulamalardır.Dünyada bir çok uygulaması olan sistemin, ülkemizde konusunda markalaşmış yüksek kalite üretim tesislerinde bulunması tarım ürünlerinin sadece coğrafyamızdan kazandığı üstünlükleri de dış pazarlarda sunmasını kolaylaştırır.

glaze makinaları

Amaç çekirdek sıcaklığı -18°C olan ürünlerin üzerine ince bir buz tabakası ile kaplayarak hava ile temasını kesmektir. Bu sayede oksidasyonun önüne geçilerek hem ürün kalitesi muhafaza edilir hem de raf ömrü uzatılmış olur.

Glaze makineleri balıkların dondurulma işlemi bittikten sonra 0 derece soğuk suya daldırılarak veya üzerlerine su püskürtülerek balıkların dış yüzeyinin ince bir buz tabakası ile kaplanması işlemidir.  Glaze yapılan balıklar paketlenerek en az -18 C de depolanır. Glaze işlemi balığın depolama esnasında nem kaybetmesini önler, ayrıca hava ile temasını keserek balıklarda lipid oksitlenmesini geciktirir.

NHR Soğutma Sistemleri olarak özel soğutma uygulamalarında, iklimlendirilmiş veya şartlandırılmış hava ile yapılan soğutmalarda, yıkama operasyonunda yapılan soğutmalarda veya şoklanmış deniz ürünlerinin glaze operasyonu gibi yine içerisinde soğutma ihtiyacı olan özel uygulamalarda çözümleri olan ve müşterinin ihtiyaçlarına göre özel makine tasarlayabilen bir firma özelliği ile sektördeki diğer firmalardan ayrılmaktayız.

 

Soğuk Su Yıkamalı Soğutma Sistemleri

Soğuk su yıkamalı soğutma sistemleri su oranı yüksek olan meyve ve sebzelerin ambalajsız depolanmasında su kaybını önlemek için oda içi bağıl nem’in mümkün olduğunca yüksek tutulması gerekmektedir. Su kaybı ürünlerde, ağırlık olarak zarar oluşturmakla birlikte, ikinci bir zarar olarak kalite kaybı sonucunu getirmektedir. Yani düşük bağıl nemli soğuk odaya giren malın hem ağırlığı azalmakta, hemde kalitesi düşmektedir. Bu tip sistemlerde amaç meyve ve sebzelerin nem kaybetmeden hızlı bir şekilde soğutulmasıdır. Ürünler kasalar veya bir konveyör vasıtası ile duşlama veya havuz gibi bir alandan soğutulmuş su içerisinden geçirilerek yapılır.Bu ürünlerin mobil versiyonları da mevcuttur. Tarlalardan toplanan ürünler tesise gitmeden hem ön yıkama hem de soğutma işlemi yapılmış olur. Üretimimiz taze ürünlerin çekirdek sıcaklığını hızla azaltır, lezzet ve görünümü korurken raf ömrünü uzatır. Üretimimiz üzerindeki çift cidarlı paneller ısı kaybını sınırlamak ve soğutmayı verimli bir şekilde arttırmak için tamamen yalıtılmıştır. Freon veya amonyak soğutması ve değişken hızlı konveyore sahip taşıma sistemlerimiz size özel ürünlerin soğutma ihtiyaçlarına göre özelleştirilir.