Glaze Makinaları

glaze makinaları

Balıkların dondurulma işlemi bittikten sonra 0 derece soğuk suya daldırılarak veya üzerlerine su püskürtülerek balıkların dış yüzeyinin ince bir buz tabakası ile kaplanması işlemidir.  Glaze yapılan balıklar paketlenerek en az -18 C de depolanır. Glaze işlemi balığın depolama esnasında nem kaybetmesini önler, ayrıca hava ile temasını keserek balıklarda lipid oksitlenmesini geciktirir.

Glaze makinaları özellikle su ürünleri sektöründe kullanılmaktadır. Şoklama sistemlerinden çıkan ürünler bir konveyör vasıtası ile soğutmalı glaze havuzundan geçirilir.

Glaze Makinası Kullanım Amacı ve Avantajları

Amaç çekirdek sıcaklığı -18°C olan ürünlerin üzerine ince bir buz tabakası ile kaplayarak hava ile temasını kesmektir. Bu sayede oksidasyonun önüne geçilerek hem ürün kalitesi muhafaza edilir hem de raf ömrü uzatılmış olur.

Glaze makinalarımızda daldırmalı ve yarı daldırmalı tipler mevcuttur. Yarı daldırmalı tipler su şelalesi ile üst kısmının her yüzeyinden su geçirilerek glaze işlemi bitirilmiş olur. Tüm makinalarımız 304 ihtiyaca göre 316 paslanmaz malzemeden imal edilip hız ve yükseklik ayarlıdır.

Glaze Makinası

Referans Projeler

Diğer Özel Soğutma Uygulamalarımız

SORUNUZ MU VAR? HEMEN BİZİMLE İLETİŞİME GEÇİN!