Spiral Konveyor Uygulamaları

spiral freezer plastik bantlı

Tamamen hijyenik gıdaya uygun malzemeler ile üretilen spiral freezer şoklama sistemleri özel otomatik yıkama sistemleri ile de hijyen açısından şok odalarına göre avantajlıdır. Spiral freezer ile unlu mamüller, et ürünleri, deniz ürünleri, beyaz et ürünleri, süt ürünleri sebze ve meyveler şoklanabilmektedir.

İlk kez 1960’lı yıllarda Amerika’da uygulanmaya başlanan spiral freezer -40°C şartlandırılmış oda içerisine paslanmaz metal bantlı spiral konveyör yerleştirilerek ürünün oda içerisinde kalması gereken süre boyunca içeride tutmuş, böylece spiral konveyör kontinü şekilde şoklanma prosesini gıda üretim bölümüne sokmuştur. O günlerde imal edilen spiral konveyör sistemleri paslanmaz çelik bantlı spiral konveyör olup sıcaklık değişimleri, bandın dış etkenlere takılması, öngörülemez yüklemeler gibi sıkıntılar yüzünden bant hasar görüp üretimde ciddi duruşlara sebep olmuştur.

spiral freezer kurulum

NHR Soğutma Sistemleri olarak modüler bantlı spiral konveyör uygulamalarımızın dışında şoklama odası içerisindeki ürün üzerinden geçen hava hızı, hijyenik konveyör detayları, oda içi yıkama sonrası su gider kanalları ve paslanmaz zemin uygulamasındaki başarısıyla rakiplerimizden ayrılmaktayız. Konveyör sistemleri soğutma ve şoklama uygulamaları içerisinde sadece spiral konveyör olarak değil, katlı, modüler bantlı, fludized sistem modüler bantlı ve yüksek hava akımlı şok tünelleri ile ürünlerinize doğru çözümleri sunmaktayız.

Spiral Konveyor uygulamaları 1970 li yılların başından itibaren endüstriye dahil olmuş ve özellikle gıda endüstrisinde IQF ( Individually Quick Frozen ) diye adlandırılan ürünlerin tek tek dondurulması ile ifade edilen terim içerisinde çok fazla uygulama yapılmıştır. Spiral Konveyorler ürünlerin soğutulması, dondurulması, mayalandırılması ve taşınması esnasında kullanılan endüstriyel tesislerde minimum alanlarda yüksek kapasiteli üretim yapmayı sağlayan bir teknolojidir.
NHR Spiral Konveyorler özellikle unlu mamuller, balık ve deniz ürünleri ve beyaz, kırmızı et ürünleri üreten endüstriyel tesislerde sıklıkla kullanılmaktadır. NHR Spiral Konveyorler endüstriyel gıda tesislerinde tamamı paslanmaz 304 kalite malzemeden üretilmiş konstrüksiyonu, hijyenik tasarımı ve ürüne temas eden yüzeylerdeki FDA sertifikalı bantlarıyla sektöründe tercih edilen sistemler olarak öne çıkmaktadır.
NHR Spiral Konveyorler spiral soğutma, spiral freezer, Sıcak ürün soğutucu spiral konveyörler ve taşıyıcı spiral konveyörler başlıklarında inceleyebilir, ayrıntıları ilgili sayfalarda bulabilirsiniz.

spiral freezer konveyör kurulum

Bu konuya çözüm arayan sektör asetal malzemeden üretilen mühendislik plastiği ile bandı modüler bir hale getirmiş, modüler plastiğin ısı tutumu, yüksek dayanımı, sıcaklık değişlerinde göstermiş olduğu esnemeler paslanmaz banda göre sıkıntıları tamamen ortadan kaldırmıştır. Konveyör sistemleri 2000’li yıllardan sonda spiral konveyör gibi her türlü taşıma ve depolama amaçlı uygulamada yoğun olarak kullanılmaya başlanmıştır. Modüler bantlı spiral konveyör paslanmaz tel bantlı spiral konveyöre göre kurumlaşma etkisi diye tabir edilen “blacking effect” sorununu yapmaz, böylece ürüne karışan herhangi bir metal parça söz konusu olmaz. Ülkemizde de son 10 yıl içerisinde üretilmeye başlanan modüler bantlı spiral konveyör sistemleri hız, taşıma, alan tasarrufu, verimli şoklama gibi avantajları sunmaktadır.

Spiral Soğutucu

Spiral Freezer

Sıcak Ürün Spiral Soğutucu

Taşıyıcı Spiral Konveyorler

Ürünler