Soğuk Su Üreticileri (Chiller)

Buzlu ve Soğuk Su Sistemleri

Konfor şartlarının sağlanması için soğutma kompresör grubu ürettiği soğutma enerjisini plakalı veya tüp evaporatör de suya aktarır. Soğutulmuş su klima santrali içerisindeki peteklerden geçerek oda içerisinde dönen havanın ısısını değiştirir ve konfor şartları sağlanmış olur.  Konutlar, alışveriş yerleri, mağazalar, restoran, müze kütüphane, fabrika üretim alanları ve kısmen depolarda bu tip soğuk su ile soğutma sistemi kullanılır.

Soğutulacak hacmin yapı ve kullanım amaçları düşünülerek, uygulamanın yapılacağı şehrin hava koşulları da hesaplanarak seçimler yapılır. İkincil bir soğutkan yardımı ile indirekt olarak yapılan bu soğutma sistemi (genel olarak ikincil soğutkan olarak su kullanılır) genel ismine chiller veya chilled water denir.

soğuk su görsel

Soğuk su üreticisi olan chiller grubları hava soğutmalı ve su soğutmalı olarak ikiye ayrılır. Aradaki fark kondenser yapısından kaynaklanmaktadır. Hava soğutmalı chiller üzerindeki ısıyı hava yoluyla atmaktayken su soğutmalı chiller ise shell & tube veya plakalı tip ısı değiştiriciler kullanılmaktadır. Endüstriyel üretim tesislerinde üretimde istenilen soğuk su ihtiyacını karşılamak için kullanılır. Sistemden dönen sıcak su üretimde sıcak su ihtiyacını karşılamak için de kullanılabilir.

Sıcak bir ülke olan Türkiye’de soğutma ve HVAC uygulamalarının çoğunda soğuk su uygulaması geçerlidir. Konforlu klima şartları 24 °C ve %50 %60 arasında bağıl nem koşullarıdır. Endüstriyel proses uygulamalarında ise sıcaklık 18 °C ile 24 °C arasındadır. Bunun dışında endüstriyel yağ veya 8 °C ye kadar olan uygulamalarda ise yine aynı soğuk su üretimi chiller sistemi vasıtasıyla yapılır.

soğuk su üreticileri biber

Chiller cihazının başta bahsi geçtiği şekilde kondenser kısmının su soğutmalı olarak seçilmesi( ki burada su kaynağı akarsu , şebeke suyu veya deniz suyu olabilir) grup soğuk su kullanımına en yakın yere fabrika veya işletme içine konumlandırılır. Bu da verimli bir soğutma sağlar.

Bu tip sistemlerde scroll tip ,yarı hermetik ve vidalı tip kompresörler kullanılmaktadır. Çalışma sistemi bilinen termodinamikteki soğutma çevrimi kullanılarak yapılır. Kontrol sistemleri özel plc yazılım ile yapılmakta olup invertor ile enerji verimliliği maksimum sağlanacak şekilde tasarlanmıştır.

İşletmeniz için ihtiyaç olan bu tür durumlarda ücretsiz keşif hizmetimiz bulunmaktadır. Bütçe fiyatlamalarınız için proje bölümümüzden sorularımıza vereceğiniz cevaplar neticesinde aynı gün içinde yazılı teklif alabilir bütçelemenizi yapabilirsiniz.

Referans Projeler

SORUNUZ MU VAR? HEMEN BİZİMLE İLETİŞİME GEÇİN!