Spiral Soğutucu

spiral soğutucu

Tamamen hijyenik gıdaya uygun malzemeler ile üretilen spiral soğutma sistemleri özel otomatik yıkama sistemleri ile de hijyen açısından soğutma odalarına göre avantajlıdır. Spiral soğutma sistemi genellikle ısıl işlem görmüş ürünlerin paketleme öncesi soğutulması için kullanılmaktadır.

NHR Soğutma Sistemleri olarak modüler bantlı spiral konveyör uygulamalarımızın dışında soğutma odası içerisindeki ürün üzerinden geçen hava hızı, hijyenik konveyör detayları, oda içi yıkama sonrası su gider kanalları ve paslanmaz zemin uygulamasındaki başarısıyla rakiplerimizden ayrılmaktayız. Konveyör sistemleri soğutma ve şoklama uygulamaları içerisinde sadece spiral konveyör olarak değil, katlı, modüler bantlı, fludized sistem modüler bantlı ve yüksek hava akımlı şok tünelleri ile ürünlerinize doğru çözümleri sunmaktayız.

En yoğun kullanım şekli döner soğutmasıdır. Endüstriyel pişmiş hazır döner üretim tesislerinde üretim prosesi şu şekildedir. Baton döner imalatı yapılır ve -40 C şok odasında şoklanır. Şoklanmış döner batonu döner robotları ile pişirilir ve kesilir. Kesilen 70 C sıcaklığındaki ürün spiral soğutucudan geçerek 2 C ye düşürülür ve yağ kaybı minimize edilir. Bu aşamadan sonra ister paketlenerek paketli halde şoklanır veya spiral freezer makinasından geçirilerek şoklanır daha sonra paketlenir. Döner projeleriniz iin lütfen proje bölümümüzle temasa geçiniz.

Spiral soğutucuda amaç soğuk odaya giren ürünleri en kısa sürede çekirdek yani merkez sıcaklığını istenilen sıcaklık şartına getirmektir. Klasik soğuk odalardan farkı oda içerisindeki spiral yapıda bir konveyör bant sistemi olması ve ürünlerin soğuk oda içerisinde paslanmaz çelik konstrüksiyon üzerindeki bantlı konveyör vasıtası ile giriş-çıkış yapmasıdır. Standart soğuk odalarda ürünler toplu halde kapılardan içeriye konulmakta ve kütlesel olarak merkez sıcaklığı istenilen dereceye düşürülmeye çalışılmaktadır. Ürün miktarına bağlı soğuma süresi uzamakta, bu da hem enerji verimliliği hem de ürün kalitesine etki etmektedir. Spiral soğutucu bant ve konveyör sistemi sayesinde ürünler içeriye daha düzenli ve sıralı, tek tek girdiği için soğuma süresi kısalmakta, bu da hem ürün kalitesine hem de enerji verimliliği olarak işletmeye yansımaktadır. Spiral soğutucu bir IQF teknolojisi olup ürünlerin yüksek hava akımı, oda içerisindeki spiral dolanımı sayesinde tek tek soğuması sağlamaktadır. Özellikle continue yani sürekli üretim yapan işletmelerde zaman, personel ve enerji verimini arttırmaktadır. Tamamen hijyenik gıdaya uygun malzemeler ile üretilen spiral soğutma sistemleri özel otomatik yıkama sistemleri ile de hijyen açısından soğuk odalara göre avantajlıdır.
Spiral soğutucu ile unlu mamuller, et ürünleri, deniz ürünleri, beyaz et ürünleri, süt ürünleri sebze ve meyveler soğutulabilmektedir.

Balık Spiral Freezer Konveyör Plastik Bant

Spiral Soğutucu Çeşitleri

Referans Projeler

SORUNUZ MU VAR? HEMEN BİZİMLE İLETİŞİME GEÇİN!