Hızlı Soğutma Odaları

hızlı soğutma odaları

Kurumsal soğuk hava deposu işletmecilerinin tesislerinde çok önemli bir uygulamadır. Soğuk hava deposu içerisinde muhafaza edilecek elma, armut, çilek, nar gibi meyveler, ıspanak, patates, bezelye, mantar, domates gibi sebzeler, beyaz et, kırmızı et ve deniz ürünleri soğuk oda muhafazası veya donmuş muhafaza tipine göre ilk önce hızlı soğutma odalarına alınır. Sebze ve meyveler için ürünün nem kaybetmeden hızlı soğuması, et ürünleri içinse hücreleri içerisindeki öz suyun hücre yapısını bozmadan kristalleşip çözüldüğünde tazeye en yakın muhafaza halini koruması için bu şarttır.

Bu tip hızlı soğutma odalarında amaç ürün üzerinden geçen hava hızını arttırmak ve bu hızlı soğutmayı sağlamaktır. Klasik soğuk oda mantığına göre standart tip evaporatörler kullanılmamakta, ürünün nemini almayacak geniş fin aralıklı evaporatörler oda içerisinde oluşturulan hava kanalındaki hava hızını arttıracak yüksek kapasite aksiyel fanlar kullanılmaktadır. Soğuk hava deposu yüksek kapasitede muhafazalar için çok ince nüanslara kadar düşünülmeli ve buna göre projelendirilmelidir. Donmuş muhafaza, soğuk muhafaza, hızlı soğutma deposu, soğuk oda için projelendirme şirketimiz tarafından yapılmakta ve her türlü gıda güvenliği düşünülerek tarafınıza sunulmaktadır.

Hızlı soğutma odalarının kullanım amacı bir gıda ürününün üretim sürecinden çıktıktan sonra paketleme veya depolama sıcaklığına en hızlı şekilde ürüne de zarar vermeden soğutmaktır.
Hızlı soğutma odaları aynı soğuk hava depolarında olduğu gibi panel izolasyonu, ürün giriş çıkışına uygun kapısı ve ürünün gereken en hızlı sürede soğumasını sağlayacak soğutma sisteminden oluşmaktadır.
Örneğin tarladan toplanmış ve endüstriyel tesise alınmış olan sebze ve meyveleri uzun süre kaliteli bir şekilde saklayabilmek amacıyla önden bir hızlı soğutma odasına alarak oda içerisindeki gerekli soğutma ve nem ihtiyacını da karşılanarak soğutulur. Depolama sıcaklıklarına en hızlı şekilde ve en az nem kaybı ile inen ürünler bu aşamadan sonra soğuk hava depolarında saklanmalıdır.

 

hızlı soğutma odaları

Tamamlayıcı Ürünler

Referans Projeler

SORUNUZ MU VAR? HEMEN BİZİMLE İLETİŞİME GEÇİN!