Soğuk Depo Panelleri

Soğuk depo panellerinin asıl amacı ısıl izolasyondur. Yapılacak donuk depolarda oda yüksekliğine ve tavan açıklığına göre uygun olacak 60-80-100-120-150-180-200mm kalınlıklarda panel seçilmelidir. İkinci amacı ise hijyenik bir ortam yaratmasıdır. Bunun için farklı yüzey seçenekleri bulunmaktadır. Standart olarak polyester boyalı galvaniz sac kullanılır. İsteğe bağlı olarak PVC film laminasyonlu, plastisol kaplı veya Cr-Ni paslanmaz sac kaplı olarak üretilebilir. İç dolgu malzemesi Poliüretan (PUR) veya Poliizosiyanurat (PIR) olabilir. Yanmazlık sınıfı TS EN 13501-1’e göre PIR dolgulu panelleri B-s1; d0 şartlarına uygun olmasından discontinue hatlarda üretilen Poliüretan dolgulu, kilitli tip soğuk depo panellerine göre avantajlıdır.

Soğuk depo panelleri iki ayrı üretim tekniği ile üretilmektedir. Birincisi continue panel üretim hatları. İkincisi discontinue panel üretim hatlarıdır. Discontinue panel hatlarında panel yüzeyinin arka ve ön sacı standart bir kalıba konularak kalıbın içerisine bir iki farklı noktadan poliüretan enjeksyonu yapılarak panel iç dolgusu poliüretanın kürleşmesi vasıtası ile sağlanır. Continue hatlarda ise sonsuz bir şekilde gelen panel iç ve dış sacı yürürken pres içerisine girmeden poliüretan enjeksiyonu yapılır ve homojen olarak panelin içine dağıtılması sağlanır. Bu noktada bu iki üretim tekniğini dezavantaj ve avantajlı yönlerini şu şekilde anlatabiliriz.

Continue panel hattın üretilen ürünler PUR, PIR olarak üretilebilir ve PIR panel yanmazlık sınıfı TS EN 13501-1’e göre B-s1; d0 üretilebilir. Continue panel hatlarında poliüretan köpük ile panelin yapıştığı noktalarda hava kabarcığı kalmaz, yüzey deformasyonu yaşanmaz. PIR paneller ile yapılan soğuk oda uygulamaları firmanın yangın sigortalarında çok düşük prim ödemesine sebep olmaktadır.

Soğuk oda panelleri duvar ve tavan paneli ile zemin paneli olarak iki tiptir. Zemin paneli üst yüzeyinde takviye olarak özel desenli 12mm plywood (su kontraplağı) kullanılmaktadır. İnşai işlemler ile uğraşmamak için küçük çaplı soğuk depo ve donuk depolarda basit bir çözümdür. Mal ve raf taşıyıcı özelliği olmakla beraber forklift ve transpalet kullanılamaz.

Soğuk hava deposu paneli birleşim detayları iç köşe, dış köşe, zemin U profilleri ile sağlanmaktadır. Discontinue sistemde üretilen soğuk oda panelleri için hazır köşe paneli ile herhangi bir iç veya dış köşe profili kullanılmadan montaj yapılabilir. İki veya dört soğuk odanın birbirleriyle bağlantılı ortak noktalarında TE panel, X panel, Z panel, ters köşe paneli, borulu panel ve paslanmaz etekli gibi özel panel üretimi yapılabilir.

Soğuk depo panelleri işletmeler için hiçbir sınırı olamayan kapasitelerde alanları izolasyonlu ortamlar haline dönüştürmek için ideal çözümdür. Soğuk depo panelleri içerisinde kullanılan poliüretan veya poliizosiyanurat maddenin 42kg/m³ olması ve panelin her noktasında eşit yoğunlukta yayılmış olması idealdir.

Soğuk hava deposu içinde bir diğer önemli hususta panellerin birleşim detaylarıdır. Panellerin birleşim noktalarında izolasyonun sağlanması esas amaç olduğu için dikkat edilecek nokta poliüretan yüzeylerin birbiri ile tam olarak öpüşmesidir. Oda içerisinde birleşmiş gözüken panel birleşim noktalarında yanlış montajlanırsa görünmeyen bir ısı ve enerji kaybının bir sebebi olur. Termal kamerayla oda içerisine bakıldığında panellerin birleşim noktalarının ne kadar önemli olduğu ortaya çıkmaktadır.

Soğuk hava deposu panelleri üretimden sonra doğru koşullarda saklanır, ambalajlanır ve maksimum sevkiyat yapılabilecek şekilde planlanır. Yurtiçi ve yurtdışı projeleriniz için ihtiyaç olan panellerin projelendirilmesi, sevkiyat programının ve montaj programının yapılarak yatay ve düşey taşıma ekipmanları ile kamyon, tır gibi taşıma araçlarının maliyetleri de tekliflerimizde yazılmaktadır.

NHR soğuk depo panelleri pürüzsüz yüzeyi, hijyenik ve kolay temizlenebilme özelliği sayesinde hastanelerde, ilaç sektöründe ve medikal ürün üretimi yapan tesislerdeki temiz oda uygulamalarında sıklıkla kullanılmaktadır. Temiz oda uygulamalarında köşe ve zemin birleşim noktalarında özel hijyenik iç köşe, dış köşe, zemin U ve süpürgelik profilleri kullanılmaktadır.

Referans Projeler

Diğer Soğuk Depo Ürünlerimiz

SORUNUZ MU VAR? HEMEN BİZİMLE İLETİŞİME GEÇİN!